Operacja haluksa metodą MICA

Metoda MICA to nowoczesna operacja haluksa pozwalająca skorygować nieprawidłowe ustawienie palucha przy pozostawieniu minimalnych blizn. Jest to zabieg małoinwazyjny korekcji palucha koślawego przeprowadzony z kilkumilimetrowych dostępów, co oznacza że chirurg nie musi przecinać skóry na długim kilkucentymetrowym odcinku. Stopa mniej boli po zabiegu a rany są niewielkie i szybko się goją.

Na czym polega operacja sposobem MICA?

Metoda małoinwazyjna MICA polega na przecięciu pierwszej kości śródstopia i ułożenia jej odłamów tak, aby przybliżyć odłam dalszy do drugiej kości śródstopia. W większości przypadków konieczne jest także przecięcie paliczka bliższego palucha (osteotomia Akina) po to, aby całościowo i trwale skorygować haluksa.

Jakie są efekty operacji haluksa motodą MICA?

Metoda MICA pozwala skutecznie skorygować łagodne i średniozaawansowane postaci palucha koślawego. Operacja haluksa jest skuteczna pod warunkiem dobrej kwalifikacji pacjenta do zabiegu. W tym celu należy wykonać zdjęcie RTG na stojąco – tylko wtedy ortopeda będzie miał szanse ocenić, czy może zoperować palucha koślawego metodą małoinwazyjną.

Duży palec u nogi jest mniej sztywny po zabiegu niż po operacjach przeprowadzanych z klasycznego dostępu, ponieważ chirurg nie ingeruje w staw w trakcie operacji. Struktury stawu śródstopno-paliczkowego palucha nie są naruszane, w związku z czym nie tworzy się blizna ograniczająca zakres ruchu w stawie. Ortopeda dokonuje jedynie bunionektomii czyli ścina nadmiar tkanki kostnej po przyśrodkowej stronie stopy.

Jak długo trwa zabieg korekcji palucha koślawego metodą małoinwazyjną?

Zabieg trwa około pół godziny. Jeśli wykonywane są inne procedury, które obejmują np. korekcję płaskostopia czy palców młotkowatych, operacja może trwać dłużej – do godziny czasu.

Korekcja haluksów – jakie znieczulenie?

Wybór znieczulenia należy do lekarza anestezjologa. Najczęściej stosowane jest znieczulenie podpajęczynówkowe – środek znieczulający wprowadzany jest do worka oponowego otaczającego rdzeń kręgowy. W tym celu lekarz anestezjolog wprowadza igłę w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Pacjent nie odczuwa żadnych bodźców od pasa w dół. W trakcie zabiegu jest przytomny, aczkolwiek lekarz anestezjolog podaje dodatkowo środki uspokajające, tzw. „głupiego jasia”. Dzięki temu pacjent nie stresuje się podczas zabiegu, bardzo często nawet nie pamięta przebiegu operacji.

Innym rodzajem znieczulenia jest blokada nerwów obwodowych – lekarz podaje środek znieczulający do nerwów w obrębie kończyny dolnej, np. w okolicy kostki lub kolana.

Dużo rzadziej stosowane jest znieczulenie ogólne, które prowadzi do całkowitego wyłączenia świadomości pacjenta podczas zabiegu. Dochodzenie do siebie po znieczuleniu ogólnym jest najdłuższe.

Stopa po operacji MICA

Stopa po operacji metodą MICA jest węższa, bunion na przyśrodkowej stronie stopy nie jest już widoczny. Paluch jest prosty i zderotowany tak, aby deformacja już nie nawróciła.

W pierwszych dniach po zabiegu stopa może być spuchnięta i boleć. Ulgę przynosi stosowanie zimnych okładów z lodu oraz wysokie uniesienie kończyny. Należy także przyjmować leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza.

Kiedy obserwuje się silny ból, zaczerwienienie oraz występuje gorączka, należy pilnie skonsultować się z lekarzem.